Opis projektu
Z danych przedstawionych przez NFZ na poczÄ…tku 2020 r., wynika, że prawie 3% Polaków cierpi na depresjÄ™ i inne choroby towarzyszÄ…ce. WedÅ‚ug raportów Åšwiatowej Organizacji Zdrowia (WHO) cierpi na niÄ… ponad 264 miliony osób na caÅ‚ym Å›wiecie. Obecnie prawie wszystkie leki przeciwdepresyjne aplikowane sÄ… w postaci tabletek doustnych. Ta droga podania charakteryzuje siÄ™ wieloma wadami, takimi jak niewystarczajÄ…ca skuteczność, liczne skutki uboczne, wielokrotne dawkowanie w ciÄ…gu dnia, a tym samym mniejsza akceptacja ze strony pacjentów, czÄ™sto prowadzÄ…ca do przerwania terapii. W zwiÄ…zku z tym wiele wysiÅ‚ku skupia siÄ™ obecnie na skuteczniejszych sposobach podawania leków, wÅ›ród których jednÄ… z bardziej obiecujÄ…cych jest droga transdermalna. JednÄ… z technik, która daje zupeÅ‚nie nowe możliwoÅ›ci otrzymywania zaawansowanych i precyzyjnych narzÄ™dzi sÅ‚użących podawaniu leków przez skórÄ™ jest druk 3D. Technika ta stanowi swego rodzaju klucz do caÅ‚kowicie nowej ery w zakresie otrzymywania systemów dostarczania leków, o zÅ‚ożonej strukturze i wymiarach, mogÄ…cych sprostać indywidualnym potrzebom pacjentów, poprawiajÄ…c skuteczność oraz bezpieczeÅ„stwo terapii. Mimo, że postÄ™p we wprowadzaniu druku 3D do różnych obszarów zwiÄ…zanych z farmacjÄ… jest ogromny, można uznać, że jest to dopiero raczkujÄ…ca dziedzina, z ogromnym potencjaÅ‚em, ale też bardzo dużą liczbÄ… niewiadomych do rozwiÄ…zania.
​
Projekt bÄ™dzie odpowiedziÄ… na rosnÄ…cÄ… potrzebÄ™ opracowywania innowacyjnych transdermalnych systemów dostarczania leków przeciwdepresyjnych, celem zapewnienia skuteczniejszej, bezpieczniejszej i bardziej precyzyjnej terapii.
Przedmiotem badaÅ„ bÄ™dzie zaprojektowanie i otrzymanie systemów mikroigÅ‚owych zawierajÄ…cych agomelatynÄ™, z wykorzystaniem techniki druku 3D. Przeprowadzona zostanie szczegóÅ‚owa analiza otrzymanych systemów, celem okreÅ›lenia, jak skÅ‚ad i warunki zastosowane podczas procesu wytwarzania wpÅ‚ywajÄ… na ich wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci fizykochemiczne, a także jak przekÅ‚adajÄ… siÄ™ na wybrane parametry farmaceutyczne w warunkach in vitro oraz in vivo. Jednym z zaÅ‚ożeÅ„ bÄ™dzie sprawdzenie, czy systemy mikroigÅ‚owe mogÄ… zapewnić wiÄ™kszÄ… skuteczność w osiÄ…ganiu i utrzymywaniu odpowiedniego poziomu leku we krwi niż tradycyjne tabletki doustne oraz czy można je uznać za lepszÄ… alternatywÄ™.

Projekt zostanie zrealizowany w czterech gÅ‚ównych etapach:
​
I. opracowanie procesu wytwarzania i ocena właściwości mechanicznych
II. analiza właściwości fizykochemicznych:
- mikroskopia ramanowska
- inne techniki mikroskopowe (SEM, TEM, AFM)
- skaningowa Kalorymetria Różnicowa
- spektroskopia w podczerwieni z transformacjÄ… Fouriera
III. ocena parametrów farmaceutycznych:
- oznaczanie zawartości leku
- pÄ™cznienie i degradacja preparatów
- testy stabilności
- badania in vitro uwalniania leku w symulowanych płynach ustrojowych
- badania ex vivo penetracji skóry czÅ‚owieka
- badania toksycznoÅ›ci komórkowej
IV. ocena biodostępności i skuteczności terapeutycznej na modelach zwierzęcych
Uzyskane w projekcie wyniki dostarczÄ… bardzo ważnych informacji na temat tego, jak warunki stosowane w procesie tworzenia systemów mikroigÅ‚owych, biorÄ…c pod uwagÄ™ ich różny skÅ‚ad materiaÅ‚owy i obecność leku, wpÅ‚ywajÄ… na kluczowe parametry fizykochemiczne. Z drugiej strony uzyskane dane majÄ… za zadanie pokazać, w jaki sposób powyższe parametry mogÄ… wpÅ‚ywać na kluczowe wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci terapeutyczne i skuteczność terapii. W projekcie gÅ‚ówny nacisk zostanie poÅ‚ożony na szczegóÅ‚owe badania podstawowe z zakresu inżynierii materiaÅ‚owej, jednak podejÅ›cie wieloaspektowe, uwzglÄ™dniajÄ…ce również badania in vivo, bÄ™dzie podstawÄ… do zdefiniowania zasad, którymi należy kierować siÄ™ przy opracowywaniu mikroigÅ‚owych systemów transdermalnych drukowanych 3D.
Projekt jest realizowany przez konsorcjum, którego Liderem jest Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu: WydziaÅ‚ Farmaceutyczny, Katedra i ZakÅ‚ad Technologii Postaci Leku. W skÅ‚ad konsorcjum projektowego wchodzi: Politechnika PoznaÅ„ska, WydziaÅ‚ Inżynierii MateriaÅ‚owej i Fizyki Technicznej oraz WydziaÅ‚ Inżynierii Mechanicznej.